Pu Shoe Lining Leather-Yate new shoes materials




Product descriptions
| pecification | Details |
| Material | PU |
| Width | 54/55″ |
| Thickness | 0.65 mm |
| Applications | Footwear, automotive interiors, sofas, gloves, car seats, chairs, decoration, and home improvement |
| Key Features | Waterproof, abrasion-resistant, anti-wrinkle, hydrolysis-resistant |
| Color Options | Custom colors available; 27 in-stock colors |
| Packaging | 30m per roll, or customized |
| Production Lead Time | 10–15 days for customized orders |
| Sample Policy | Free sample available (10×10 cm) |
| Sample Lead Time | Within 3 days |
| Value-Added Services | Punching, composite sponge lamination, quilting, cutting |
Workshop

Shipping

FAQ
Q:How to get sample?
A: Let us know your interested products and we will send you within 7 days.
Q: What’s your main products?
A: Our products including shoes soles,shoes fabrics,EVA materials,PU materials,Rubber materials and so on.
Q: How about the after-sale service?
A: We are 24 hours online to provide you in time service. And international business trip is frequency for us.
Q: What’s your MOQ for bulk?
A: Regular 500-1000 meters per design/color based on different products.
Q: What is the lead-time of bulk?
A: Usually it’s about 15-20 days after the order. We can finish the production much earlier if your order is extremely urgent.
Q: What’s your main markets? How about the proportion of them?
A: Our largest market is in South America which occupied 45%. The second is Europe with 32%. The third is Asia with 18%. Follows is North America with 5%.
Q: Can you make customized products and package?
A: We can provide customized service for products and package.







